Karayolu Taşımacılık

Karayolu Taşımacılık , TUVATRANS olarak, Avrupa, Asya Kafkasya Orta Doğu, C.I.S. ülkeleriyle yapılan öz mal ve Partner Şirket araçlarımız ve güçlü iş ortaklarımız ile komple ve parsiyel operasyonlar gerçekleştiriyoruz.

İtalya Yerleşik  Merkez’li  Şirketimiz, İtalya Dışında ve Türkiye’de yerleşik kendi ofislerimiz ve geniş acente ağımız ile komple ve parsiyel bazda tüm taşımaları 7/24 ulaşılabilirlik çerçevesinde organize ediyoruz.

Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri

Uluslararası taşımacılıkta müşteri odaklı yaklaşımımız, hızlı hizmet ve takip sistemlerimizle güvenilir bir çözüm ortağı olarak,Türkiye  Kıta Avrupası, Orta Asya Balkanlar ve İhtiyaç Duyulan Tüm coğrafya’da  ve deniz aşırı ülkelerde geniş acente ve partner ağımızla;

Orta Doğu ve Orta Asya’da da kendi yapılanmamız üzerinden uluslararası taşımacılık  hizmetleri’nin Gerektirdiği Tüm Hizmetleri veriyoruz,

Karayolu taşımacılığı lojistiğin en temel taşıma yöntemi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde kullanılan ilk taşıma yöntemi olarak tanımlanabilir. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte diğer taşımacılık yöntemlerine de zemin oluşturmuştur. Tanım olarak karayolu taşımacılığı, yüklerin otoyol ve kara araçları vasıtası ile bir noktadan başka bir noktaya aktarmasız, güvenli, hızlı, zamanında ve ucuz bir şekilde taşınması yöntemidir. Kısa mesafeli yollarda taşımacılıkta ucuz olması sebebiyle oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. 

Neden Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı dünya genelinde en çok tercih edilen taşımacılık yöntemidir. Bunun sebebi karayolu ile deniz ve havayoluyla ulaşmanın zor, imkansız veya çok fazla maliyetli olduğu yerlere ulaşmak mümkündür. Ayrıca karayolu taşımacılığı kısa mesafe taşımacılıkta diğer taşımacılık yöntemlerine göre oldukça ucuzdur. Bir yükün taşınması için liman, havaalanı veya tren garı gibi yapıların varlığına ihtiyaç yoktur. Yük, göndericiden alıcıya direkt olarak ulaştırılabilmektedir. Karayolu taşımacılığında zaman kayıpları oldukça az ve minimize edilmiş olur. Bu yüzden lojistik firmalarının büyük bir hacmini karayolu taşımacılığı kapsamaktadır. Karayolu taşımacılığını önemli kılan en büyük nokta ise diğer taşımacılık yöntemleriyle entegre çalışmasıdır. Diğer taşımacılık yöntemleri tercih edilse bile sonucunda karayolu taşımacılığına mecburen başvurulacaktır. 

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Karayolu taşımacılığı insanoğlunun ve günümüz lojistik şirketlerinin en tecrübeli oldukları taşımacılık şeklidir. Karayolu taşımacılığının en büyük avantajı kısa mesafeli yollarda taşıma kolaylığı ve düşük taşıma maliyetleridir. Ayrıca kısa mesafelerde oldukça güvenli bir taşıma sağlanabilmektedir. Ayrıca karayolu taşımacılığında yükün göndericiden çıkış ve alıcıya varış süreleri kolaylıkla ayarlanabilmektedir böylece alıcı ürününü ne zaman teslim alacağını net bir şekilde bilmektedir. Gerekli durumlarda istenilen yerde yükleme işlemi veya boşaltma işlemi yapılabilmesi taşıma ve teslimatta oldukça büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlamaktadır. Diğer taşımacılık yöntemlerinde sıra bekleme durumları gibi, aksaklıklardan dolayı zaman kayıpları oldukça sık yaşanırken karayolu taşımacılığında bu risk hemen hemen hiç yoktur. Elleçleme maliyeti yani hazırlama yükleme, boşaltma, taşıma ve diğer maliyetler karayolu taşımacılığında oldukça düşüktür. Karayolu taşımacılığında taşımanın büyük çoğunluğu kamyonlar veya tırlar vasıtasıyla yapılmaktadır böylece çok farklı hacimlerde taşımacılık yapmak mümkün olmaktadır.

Karayolu Taşımacılığının Geleceği

Karayolu taşımacılığı gelişmeye ve değişmeye çok açık bir sektördür. Otomotiv sektöründe meydana gelen gelişmeler, yeni buluşlar ve araçlar üzerinde yapılan araştırma geliştirme çalışmaları karayolu taşımacılığı açısından oldukça umut vaat eden gelişmeler ortaya çıkarmaktadır. Bu gelişmeler sayesinde daha güçlü motora ve daha güçlü aksama sahip olan tırlar veya kamyonlar üretilebilmektedir. Bu sayede araçların taşıma kapasiteleri ve güçleri artmaktadır. Ayrıca araçlarda geliştirilen tasarruf teknoloji sayesinde araçlar yakıt tasarrufu yapabilmekte ve bu da taşıma maliyetinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Karayolu taşımacılığında en büyük pay sahibi olan ülkeler birbirilerine sınır komşusu olan ülkelerdir. Bu ülkeler arasındaki ticari ve politik gelişmeler karayolu taşımacılığına doğrudan etki etmektedir. Sınır ülkeleri arasındaki anlaşmalar ve büyük hacim ve miktardaki yük transferleri karayolu taşımacılığının ilerlemesindeki en önemli faktörlerden birini meydana getirmektedir. Başka bir açıdan bakıldığında sanayide meydana gelen değişimler ve gelişimler sadece araç performansını etkilemekle kalmayıp kısa sürede daha fazla üretim yapılmasına olanak vermektedir ve bu da karayolu taşımacılığına olan ihtiyacı hatırı sayılır bir oranda arttırmaktadır.  

Karayolu Taşımacılığı Türleri

Karayolu taşımacılığının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı karayolu parsiyel taşımacılıktır. Karayolu parsiyel taşımacılık birden fazla müşterinin siparişinin aynı araçla teslim edilebilmesini sağlar. Aynı güzergah üzerinde bulunan müşterilerin sevkiyatları tek bir araca yüklenir ve güzergah takip edilerek bütün müşterilerin yükleri sırasıyla teslim edilir. Genelde bu yöntemde tır ve kamyonlarla taşıma yapılır. En çok kullanılan diğer bir yöntem ise intermodal taşımacılıktır. İntermodal taşımacılıkta taşınacak yük bir ya da birden fazla araç ile taşınır. Araca yüklenen konteynerin içi boşaltılmadan bir araçtan başka bir araca nakledilir böylece taşımacılık el değmeden yapıldığından temizlik ve güvenlik sağlanmış olur. Bu yöntem havayolu, denizyolu, karayolu gibi birkaç taşımacılık yönteminin entegre taşınmasını sağlar. Bu sayede zaman ve maliyetten tasarruf edilmektedir. Karayolu taşımacılık sistemini bambaşka boyutlara taşıyan türler de mevcuttur. Ro-Ro taşımacılığı da karayolu taşımacılığının bir çeşidi olarak gösterilebilir. Ro-Ro taşımacılığı karayolunda taşıma yapan araçların yolun belli bir kısmını gemiler vasıtasıyla denizden gitmelerine verilen isimdir. Ayrıca karayolu taşımacılığının kolili-paletli genel kargo taşıma, taşıma proje yük taşıma, komple ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, düzenli grupaj ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, gabari dışı taşımalar, transit taşımalar, askılı tekstil ürünleri taşımaları, kombine taşımalar gibi birçok farklı yöntemi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir